Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mağaza Tasarımı Nasıl Olmalı?

Mağaza dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda başarılı işler yapılabilir. Mağaza tasarımı artık en önemli konulardan birisi olmuş durumda çünkü insanlar artık alışverişlerde daha bilinçli bir şekilde hareket ediyorlar.

Benna iç mimarlık olarak mağaza dekorasyonu iç mimarlık firmaları arasında en güncel tarımları profesyonel destek sağlarız.

Mağaza tasarımının güzel olması müşterilerinizin ilgisini de kendinize toplayabilmeniz konusunda önemlidir. Bir müşteri için algı çok önemlidir. Mağazada kurusal bir tasarım oluşturmuş olmak müşterilerinizin sizi tercih etmesi konusunda önemlidir. Benna iç mimarlık olarak sizin için yapacağımız dekorasyonlarda öneriler sunarız ve en iyisinin ortaya çıkması için elimizden gelenin en iyisini yaparız.

Mağaza tasarımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi markanıza uygunluktur. Kullanışlı bir konsept oluşturmak aynı zamanda müşterilerinizde güven yaratacaktır. Mağazalarda yeniliği sağlamak için dönem dönem konsept değişikliği yapılabilir. Özellikle sezon geçişlerinde bu değişiklik daha fazla ön plana çıkar. Biz duvarlarınızdan tutunda temel dekorasyonunuza kadar her şeyi yenileyebileceğimiz gibi temel dekorasyonunuzu sabit bırakarak farklılıklarınıza yönelebiliriz. Yapılan fiziksel değişimler mağazanızda yeni bir algı oluştururken aynı zamanda daha çok müşteriyi de size çekebiliriz.

İlginizi Çekebilir : İç Giyim Mağaza Dekorasyonu

Mağaza tasarımı yaparken tarzınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Tüm sezonlar ve değişimler mağaza içerisinde göz ardı edilmemeli ve düzenleme ona göre yapılmalıdır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak eğer siz bir iç giyim mağazasıysanız o zaman bazen farklı ürünlerinizin farklı kampanyalarını düzenlemek zorunda kalabilirsiniz. Bunlar özellikle vitrin düzenlemesi şeklinde olacağından dolayı burada portatif olan yani hareket edebilen rafların olması, orta stantların ve vitrin düzenlemelerinin başarılı olması çok önemlidir. Mağazada duvarların renkler iç giyim firmalarında genellikle gri olarak kullanılır ancak bunu en doğru şekilde kullanmakta yine dekorasyonu en iyi şekilde yapacak olan mimarın başarısıdır. Bu örneği daha da çeşitlendirebiliriz.  Bir spor mağazasını düşündüğümüzde ise burada canlı renklerin olması gerekir. Canlı renkler insana enerji vereceğinden dolayı mağaza içerisine giren birisi kendisini daha hareketli hissedecektir. Spor mağazalarında sezona göre kampanyalar değişiyor olsa bile genelde daima bir hareket imajı vardır. Dolayısıyla spor mağazalarında dekorasyonda sabit tasarımlarla harikalar yaratılabilir.

Mağaza dekorasyonlarında raf sistemlerine dikkat çekilmesi gerekirse bu mekanın algısını artıran en önemli harekettir.

Raf Sistemleri niçin önemlidir?

Raf sisteminin amacı kullanıcısının ürünlerine daha rahat ulaşmasını sağlayabilmektir. Kullanılan raflarda stoklama, sergileme ve satış olarak farklı hesaplamalar yapılması gerekir. Kullanıcının satın almasının planlanmış olduğu ürünler dizayn edilirken mutlaka hedef kitle ve herkes tarafından kullanılabilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. Raf sistemlerinde boy çok önemli bir ayrıntıdır. Rafların boyu 1,55 ve 1,65 arasında olması gerekiyor. Eğer mağazanız bayanları daha yakından ilgilendiriyorsa bu durumda ürünü inceleyebilmek için en doğru şekilde ayarlanması gerekiyor. Gereğinden fazla raf kısalığı ya da gereğinden uzun olan raflar müşterilerin kendini iki büklüm yapmasını sağlayacaktır. Bu tarz bir yaklaşım modern ve şık bir mağaza içerisinde müşteri memnuniyetini kaçıracak olan sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Mağaza içerisindeki akışta mutlaka çok iyi düzenlenmiş olması gerekir. Müşteri mağaza içerisinde ne kadar rahat bir şekilde hareket edebilirse kendisini daha memnun hissedecektir.

Buraya kadar mağaza dekorasyonunda önemli aşamalardan bahsettik ancak mağaza dekorasyonu nedir? Bu konuya açıklık getirelim.

Mağaza Dekorasyonu Nedir?

Mağaza dekorasyonu bir mağazanın baştan aşağıya yenilenmesini yeniden düzenlenmesini kapsar. Raflardan, zemine, duvarlardan, aynaya, askıdan, vitrine her şeyin en güzel şekilde düşünülmesi demektir.