İç Mimarlık ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

İç Mimarlık ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

İç mimarlık ve dekorasyon birbirine benzer çalışma alanı olduğundan dolayı genelde bir kavram kargaşası söz konusu olur. İç mimar ve dekorasyon arasında bilinen ince çizgiyi daha kalın bir hale getirerek daha net ve anlaşılabilir olması için açıklayalım istedik.

İç mimarlık konusunda kavramsal bir açıklama yapacak olursak. Mekanların ve insanların ihtiyaçlarının karşılanması için mekanı estetik ve işlevsel olarak değerlendiren insanları ise ruhsal ve fiziksel olarak tasarımla buluşturmuş olan bir meslek dalıdır. İç mimarlık içerisinde birbirini tamamlayan pek çok alanda mevcuttur. Örneğin psikoloji, ergonomi, mimari ve sanat gösterilebilir. İç mimar bu alandaki tüm becerilere ve bilgilere sahip olan kişi demektir.

Dekorasyon ise Fransızcadan gelme olan bir kelimedir. Dekorasyon bir mekanın amaç doğrultusunda süslenmesi işlemidir. Dekorasyon alanında çalışan kişiye ise dekoratör denilmektedir.

Mekana İç Mimar Dokunuşu

İç mimarların mekan içerisinde her şeye müdahale edebilme yetkisi, bilgisi ve tecrübesi vardır. Yani iç mimar bir anlamda profesyonel kişilerdir. Yani bunu da örnekleyecek olursak bir iç mimar bir mağazayı kirişlerine ve kolonlarına dokunmadan bir kliniğe çevirebilir. İç mimarın sorumluluğu içerisinde zemin, tavan, duvar ve daha pek çok obje vardır.  İyi bir iç mimar ise tüm bunları güzel bir dokunuşla güzelleştirebilir ve birbiri ile uyum sağlayabilir.

İç Mimarlık ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

İç mimarlar bir mekan içerisinde sadece tasarın açısından bakmaz mekanın nasıl kullanılacağından tutunda insan psikolojisi üzerinde nasıl bir etki yaratacağına varıncaya kadar her türlü riskleri analiz eder ve detaylı bir şekilde inceler. Müşterinin tasarımını istediği mekanın bölgeye olan uygunluğunun ne aşamada olduğu eğer ki uygun değilse mekan fikirlerinin paylaşılmasını sağlar.

İç mimarın uzmanlığı yalnızca tasarım değil renklerin geçişleri, mekanın kokusu, konforu ve ambiansından sorumludur. Uzmanlığı doğrultusunda eldeki mekanı en güzel şekilde sunarak mekanı daha konforlu hale getirebilecektir. Bir iç mimarın tüm bunları yapabilecek bilgisi, becerisi ve tecrübesinin mutlaka olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Cafe Dekorasyonu Örnekleri

Dekoratörün Mekâna Dokunuşu

Dekoratörün yukarıda mekanı dekore eden kişiler olduğunu söyledik. Yani bir mekanın sadece süslemesi ona aittir. Mekan içerisinde tasarımın sürdürülebilir hale gelmesi için güzel bir süslemede çok önemlidir. Dekoratör mekan içerisinde kullanılması gereken renkler ve bu renklerin geçişlerini değerlendirir. Mekan içerisinde kullanılacak olan objeler, mobilyalar ve sanat eserleri de dekoratörlerle ilgili olacak. Dekoratör bir yapının değişimini gerçekleştirebilecek olan uzmanlık ve sorumluluğa sahip değildir.

Sonuç olarak toparlayacak olursak iç mimar bir duvarı yıkarak yerine yenisini yapabilecek donanıma sahiptir. Ancak dekoratörün tek bir görevi vardır o da mekanın süslenmesidir. Başlığımızın yanıtı olarak da şöyle bir tanımlama yapabiliriz iç mimarlık bir mekanın zeminden tavana değişimini sağlamak dekorasyon ise bir süsleme sanatıdır.

İç Mimarlık ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir1

İç Mimarlık

İç mimarların görevinin mekanın tasarımını komple ele almak olduğunu söyledik. Dolayısıyla burada şöyle bir şeyden bahsedebiliriz ki siz bir cafe açmayı planlıyorsanız mutlaka dekorasyonuna önem vermeniz gerekiyor. Bunun içinde değerlendirmeniz gereken pek çok faktör vardır. Bu faktörler arasında konum dikkatleri çekerken her konumda her tasarımında başarılı sonuçlar ortaya çıkacağını söyleyemeyiz. Başarılı bir iç mimar yapacağı çalışmaya başlarken konumu da göz önünde bulundurur ve mekan sahibine fikirler vererek sürecin yönünü de belirler.

İç mimarı görevi mekanın bütünlüğü, estetiği ve kullanılabilirliğini göz önünde bulundurmak ve bu anlamda dekorasyonu müşterisine beğendirmek. Yeteneği olan bu insanlar mekanda çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarabilirler. Bunun içinde nezih bir mekan açmak isteniyorsa mutlaka iyi bir iç mimar tercih edilmelidir.