İç Mimarlık Ne Demektir?

İç Mimarlık Ne Demektir?

Öğrencilik döneminde iç mimarlık okunmadan önce merak edilen konulardan birisi acaba iç mimarlık ne demektir? Sorusu oluyor. Çünkü mimarlıkla ilgili duyduğunuz ilk şey sabahlara kadar çizim yapıyor olduğunuzdur. Maketler yapılıyor, eller nasır tutuyor, bizde bu makalemizde bu sorulara yanıt verelim istedik.

İç Mimarlık

İç mimarlık belli bir hacmi kullanıcının ihtiyacına uygun mekanlara dönüştüren tasarım işidir. İç mimarlığın amacı yapıdaki bütünlüğü bozmadan düzenlemektir. Mantık olarak baktığınız zaman iç mimara teslim edilen bir mekanın yeniden düzenlenmesini sağlamak. Örneğin mağaza olarak kullanılan bir mekanı restorana dönüştürebilir. Bunu yaparkende belli bir disiplini göz önünde bulundurur. Yani bazılarının düşündüğü gibi iç mimar koltuğa oturup da perdeyi düzenlemek ya da avize ile halı arasındaki uyumu yakalamak değildir.

İç mimarlık üniversite eğitimi sırasında çevre tasarımı da sonuna eklenilerek okutulabilir. Bundaki amaç ise insan psikolojisindeki tüm alanları içerisine kapsamasını sağlamaktır. Çevreyi tasarlayarak mekanı en uygun hale dönüştürmek. Çevre insanların kararlarına göre şekillenebilir sonrasında ise içindeki insanları şekillendirmeye başlar.

Mesela bunu günümüz şartları için değerlendirecek olursak bazı insanlar çalışma ortamlarında evde bulundukları ortamdan daha fazla vakit geçirebilirler. İç mimar ise bu tarz ortamlarda daha rahat bir çalışma alanı oluşturabilmek için pencereyi, aydınlatmayı ve rengi tasarlayarak en ince detay üzerinde tasarımını gerçekleştirir.

İlginizi Çekebilir : İstanbul İç Mimar

İç Mimarlık Eğitimi

Üniversiteler kendi bölümlerinde okutacakları iç mimarlık öğrencilerine kendileri karar verebilirler. Buna göre TM puan türü ile alım yapan bir üniversite MF puan türü ile alım yapan üniversiteler vardır. Bazıları da yetenek sınavı düzenleyerek alımlarını gerçekleştirebilirler. Bu tercih tamamen üniversitenin kendisine bırakılmış olan bir karardır.

İç Mimarlık Ne Demektir?

İç Mimarlıkta Eğitim Süreci

Bazı insanlar iç mimar olabilmek için doğuştan gelen bir yeteneğinin olması gerektiğini düşünür. Ancak bizce bunun hiçbir önemi yoktur. İç mimarlıkta da tüm mesleklerde olduğu gibi insanın kendi yeteneğini ve kendisini geliştirmesi esastır. Öğrenci eğer ki bu alanda çalışmaya istekli ise o zaman başarı sağlayabilir. İç mimarlığın ilk yıllarında sizin hayatınızı da sorgulatacak bir karar verdiğinizi asla unutmamalısınız. İlk yıllarda öğrencinin aklındaki soru işareti ben neden bu bölümü seçtim ki olabilir. İç mimarlık derslerinde öğrenci tasarıma üç boyutlu düşünmeyi ve gerçek bir tasarımcının gözünden bakabilmeyi öğrenir. Makalenin girişinde de bahsettiğimiz gibi ilk dönemlerde ben nerden bu bölümü seçtim cümleleri de buradan kaynaklanıyor. Daha sonrasında ise teknik kısma geçtiğinizde artık projelerde ortaya çıkmaya başlıyor.

İç Mimarlık Ne Demektir?

Evet, proje dönemi zor ve masraflı olan dönemlerdir. Ancak belki de en keyifli zamanları da bu dönemlerdir. Projelerinizi eleştirilmesi ya da beğenilmesi e sizi mutlu ediyor. İlk yıllarda eğitim sürecinizin tamamında el çizimleriyle uğraşıyorsunuz. Çünkü hayal ettikleriniz artık yavaş yavaş kağıtlara ve maketlere dönüşüyor.ancak ileri ki dönemlerde artık bilgisayarlara da geçeceğiniz için işiniz biraz daha profesyonelliğe doğru gitmeye başlıyor.

Bu dönemde kendiniz iç mimar olarak yetiştirebilmeniz çok önemli. Çünkü mesleğinizin geleceğiyle ilgili çizgisini de bu dönemde belirlemeye çalışıyorsunuz. Güncel bilgileri takip etmek ve bunları tasarımlarınızla birleştirmek sizin yeteneklerinizi de daha güçlü hale getirmeye başlıyor.

İç mimar oldunuz ve artık diplomanızı aldınız. Şimdi sıra kendinizi daha da fazla geliştirmek sırası geldi. Okulda almış olduğunuz eğitimler aslında meslekte başarı sağlayabilmeniz içinde yeterli değil. Bu durum etrafınızdaki kişi ve işverenler tarafından da açıkça belli olduğundan dolayı genelde yeni mezun olan kişiler daha düşük ücretlerle piyasada çalıştırılmaya başlanır. Ancak tasarımcı olarak kendinizi geliştirip ispat etmeye başladıkça daha fazla kazanmaya da başlayacaksınız. Tasarım sınırları öyle geniş bir alandır ki yaptıklarınızın sonrası denilen bir şey yoktur.

Bu bölümü seçmişseniz her ne kadar zorlansanız da başaramayacağınız şeylerin olmayacağını bilmelisiniz. Asıl mesele sadece yetenek değil kendinizi geliştirmektir.